Kącik architekta – Musée de la Romanitée Narbonne / Foster + Partners

Foster + Partners otrzymał pierwszą nagrodę za projekt muzealny we współpracy z Adrien Gardere dla Narbonne w południowej Francji.
W centralnej kolekcji muzeum znajduje się ponad 1000 starożytnych kamiennych bloków pogrzebowych wydobywanych z pobliskiego stanowiska archeologicznego, a historyczna przeszłość Narbony jako ważnego rzymskiego portu pozostawiła po sobie imponujące dziedzictwo budynków i starożytnych zabytków.
W ramach nowego projektu firma Foster + Partners stworzyła ścianę do wstawiania kamieni, które będą stanowić naturalną barierę do oddzielania galerii publicznych od bardziej prywatnych przestrzeni restauracyjnych.
Budynek wzmocni również silne połączenie krajobrazowe między wodą i ogrodami ze względu na sąsiedztwo tego miejsca z Canal du Midi.
Więcej o projekcie muzeum po przerwie.
Kamienna ściana posłuży jako punkt centralny galerii, pozwalając odwiedzającym cieszyć się tym niesamowitym odkryciem archeologicznym w otoczeniu, które można z łatwością zrekonfigurować i wykorzystać jako aktywne narzędzie do nauki.
Oprócz kamiennego muru budynek obejmuje galerie na wystawy stałe i czasowe, centrum edukacji multimedialnej i bibliotekę, a także zaplecze administracyjne, restauratorskie i magazynowe.
Wszystkie przestrzenie są zorganizowane pod betonową osłoną dachu, która zapewnia masę termiczną i przyczynia się do kompleksowej strategii ochrony środowiska.
Baldachim jest wzniesiony nad sklepieniem, przerywany lekkimi szybami i rozciąga się na cieniu szerokiego publicznego placu wokół muzeum.
Inspiracją dla nas jest otoczenie, klimat Narbonne i fascynująca kolekcja rzymskich artefaktów.
Ogrody wzmocnią połączenie z kanałem i otoczeniem, a w ich sercu będzie prosty, energooszczędny budynek muzeum.
Wszystkie wewnętrzne, a nawet niektóre ściany zewnętrzne można zmienić.
jego elastyczność odzwierciedla miejsce wykopu na żywo, schronienie, aby pomieścić eksplorację wewnątrz.
wyjaśnił Spencer de Gray, starszy partner i szef projektu w Foster + Partners.
[patrz też: olx mielec, castorama zamość, brico nowy tomyśl ]

Powiązane tematy z artykułem: brico nowy tomyśl castorama zamość olx mielec